Skocz do zawartości

Zdjęcie

Niedawno zostałam wegetarianką....


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1
Dagmara S. dietetyk

Dagmara S. dietetyk

    Nie?mia?ek

  • Members
  • 8 postów
Ostatnio przyszedł do mojej poradni e-mail brzmiący:

Dzień dobry, mam na Małgosia, niedawno zostałam wegetarianką. Co powinnam jeść, aby nie pogorszyć stanu swojego zdrowia w wyniku odstawienia mięsa?

Oto odpowiedź jaką Pani Małgorzata otrzymała ode mnie:


Wszystko zależy od tego w jakim wieku jest Pani i jaki rodzaj diety wegetariańskiej jest Pani zwolenniczką. Jeśli jest Pani nastolatką to odradzam stosowanie diety wegetariańskiej w tym wieku nie jest zalecane stosowanie diet z ograniczeniem składników pokarmowych a dieta wegetariańska do tego typu diet należy Jeśli chodzi o miej restrykcyjne odmiany jak semiwegetarianizm, owolaktopescowegetarianizm, to ze zbilansowanej diety nie powinna mieć Pani problemu.

Zaleca się spożywanie większej ilości produktów mlecznych, roślin strączkowych(szczególnie soja), ryb i owoców morza. Wysokowartościowe białko dla wegetarian znajduję się w produktach mlecznych, jajach, a także roślinach strączkowych (soja, fasola, groch) i w mniejszej ilości produktach zbożowych.

Jeśli stosuje Pani bardziej restrykcyjną odmianę wegetarianizmu to zalecam stosowanie suplementów diety, szczególnie preparatów wapnia, żelaza, a także witaminowych B12 i innych witamin z grupy B. produkty bogate w Wapń to mleko, jogurty, twarogi, sery żółte. Żelazo występuje w otrębach pszennych, soi, żółtku jaja kurzego, orzechach. Witaminy z grupy B-mleko, jaja, produkty zbożowe. Witamina B12-tylko mięso, podroby i ryby!!



...



...



#2
Guest__*

Guest__*
  • Guests
Musimy takze uświadomić sobie, jakie główne zmiany powinniśmy wprowadzić do menu:
1.Produkty z mąki z pełnego przemiału, czyli razowej, zamiast z białej np. makarony razowe, chleb razowy (może być pszenny, żytni, orkiszowy zależnie od rodzaju użytej mąki), płatki, czyli zgniecione zboża, a nie sztuczne płatki kukurydziane i powszechnie dostępne słodkie kulki, czy inne produkty ze zlepionej i osłodzonej białej mąki.
2.Kasze: gryczaną, jęczmienną, jaglaną, quinoa, kukurydzianą, bulghur, ryż brązowy i inne, a nie tylko same ziemniaki, które królują na naszych stołach.
3.Rośliny strączkowe, których z pewnością jemy za mało: fasole różnego rodzaju, groch, soczewice różnego rodzaju, ciecierzyca, soja i jej przetwory np. mleko sojowe, tofu, miso.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych