Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak żywić dziecko w okresie wczesnego dzieciństwa?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1
doradca

doradca

  Administrator

 • Moderators
 • 226 postów
Dziecko, będąc w okresie niemowlęcia bardzo szybko i dynamicznie rośnie. Kiedy wchodzi w okres od jednego do trzech lat, następuje zmniejszenie tempa wzrostu dziecka. Wówczas zmieniają się też jego potrzeby.

Dołączona grafika

Zaledwie około 3% energii, którą dostaje się z pożywienia organizm dziecka zużywa na potrzeby wzrostu, natomiast powyżej 50% wykorzystywane jest na wciąż rosnące potrzeby wzrostu.
W tym okresie dziecko zaczyna chodzić , obserwować otoczenie w którym dorasta, nawiązuje kontakt emocjonalny z ludźmi , z którymi przebywa na co dzień, w więc ze swoją mamą, tatą czy rodzeństwem.

Oprócz tego zaczyna uczyć się mówić. Wzrost zainteresowania dosłownie wszystkim zmniejsza apetyt dziecka na jedzenie. Zmieniają się smaki, które lubi dziecko i produkty, które chcę spożywać.1 rok

Dziecko mając 1 rok jest bardzo zależne od swojej matki, a konkretnie od jej pokarmu (mleka) czy też preparatów zastępujących mleko matki.

2 lata

Szybko, bo około 2 roku życia uczy się posługiwać sztućcami. Mimo, że początkowo zapewne ma z tym kłopoty, należy śmiało pozwolić swojemu dziecku, aby próbowało w zależności od tego jak mu to wychodzi. Sam proces nauki dla dziecka jest niezwykle interesujący i zajmuje mu dużo czasu, także zjedzenie przez niego jednego posiłku może trwać dość długo, ale należy pozwalać na to dziecku.

Chęć spożywania pokarmów powinna występować samoistnie u dziecka, być następstwem tego, że czuje głód. To dość proste do nauczenia, bo wystarczy robić przerwy między posiłkami 4 godzinne, aby już poczuć pierwsze oznaki burczenia w brzuchu naszego malucha.

Planowanie jedzenia dla malucha


Dieta dziecka powinna być odpowiednio zbilansowana pod względem dostarczania energii. Musi zawierać odpowiednie ilości tłuszczu, białka, węglowodanów, witamin, składników mineralnych. Zwłaszcza ważne jest dostarczanie wapnia w produktach mlecznych czy żelaza w mięsie czy rybach. Przygotowywane posiłki dla naszego malucha muszą być urozmaicone.

Wskazówki jedzeniowe


* codzienne podawanie pieczywa pochodzącego z pełnego przemiału, bogatego w zboża

* stosowanie produktów mlecznych typu: jogurty, serki, mleko, kaszki

* mięso drobiowe serwowane bez skóry do 3 razy w tygodniu

* ryby do 3 razy na tydzień

* ograniczamy spożycie soli i wykorzystywanie jej w potrawach


Dieta dorosłej osoby nie odpowiada jadłospisowi malucha 3- letniego. Porcje dla naszych dzieci powinny być małe, a podawane często. Już od wczesnych lat należy uczyć dziecka zdrowych zasad żywieniowych, aby nie odbiło się to na jego jedzeniu w przyszłości.......#2
BartoszB

BartoszB

  Member

 • Members
 • PipPip
 • 10 postów
Ryby to mój mały dostawał z Gerbera i właśnie dzięki niemu teraz jak zrobię filet w piekarniku z łososia to chętnie zjada.

#3
daria13

daria13

  Advanced Member

 • Members
 • PipPipPip
 • 49 postów
94168648369839599858.jpg
 
Kochani zapraszam was do mojego bloga! :)
Każdy chce schudnąć kilka kilo a ja się z wami dziele moim sukcesem :)
Miałam dietę no i schudłam :) 
Zapraszam ---> http://xurl.pl/6l4f

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych