Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciągle niski poziom żelaza...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1
Poradnia

Poradnia

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 71 postów
W ostatnich latach coraz więcej osób dotyka niedobór żelaza we krwi. Odpowiada on głównie za prawidłowy poziom hemoglobiny w organizmie. Niedobór tego pierwiastka powoduje anemię, a co za tym idzie - obniżenie zdolności fizycznych i psychicznych, gorsza koncentracja, samopoczucie, bladość.

Co w takim razie należy zrobić, aby poziom żelaza był odpowiedni ? Przede wszystkim zmienić dietę. Zdecydowanie należy ograniczyć spożywanie kawy i herbaty - to one pite zbyt często wypłukują z organizmu ten cenny pierwiastek. Trzeba także zastąpić puste posiłki tymi pełnowartościowymi.

Bardzo bogate w żelazo są takie produkty jak - daktyle, sok z buraka, płatki owsiane, sok z czarnej porzeczki, suszone morele, rodzynki, a przede wszystkim mięso. Osoby, które wyeliminowały ze swojej diety pokarmy mięsne bardzo szybko pozbywają się żelaza. Odpowiedni poziom żelaza to sprawa kluczowa dla osób, które chcą oddać krew - uwaga ! jej niski poziom dyskwalifikuje w procesie rekrutacji na honorowego krwiodawcę.



...



...



#2
meinecoon

meinecoon

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 69 postów
Kofeina zawarta w kawie działa moczopędnie, dlatego też przyczynia się do wypłukiwania z naszego organizmu witamin i składników mineralnych usuwanych z moczem. Utrudnia dostępność i wchłanianie niektórych witamin, np. witamina B1, witamina B5, witamina PP, witamina A oraz składników mineralnych, np. wapń, żelazo, magnez.

Kawa jednak jest wspaniałym przeciwutleniaczem, czyli eliminuje z naszego organizmu wolne rodniki.
Dlatego nie warto rezygnować z picia kawy. Jedynie polecam zachować przerwę - 30 minut przed lub 30 minut po posiłku.
Jeśli wypijemy kawę do posiłku, pierwsze "siusiu" jakie zrobimy, będzie zawierało, wszystko, co wyszczególniłam wyżej.

Przy niedoborze żelaza:
ryby, żółtka jaj. Zawierają one witaminę B12, która zapobiega niedokrwistości. W diecie powinny się znaleźć warzywa strączkowe, warzywa zielone, płatki owsiane, suszone owoce, kakao, nasiona dyni, zewnętrzne liście sałaty, pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze (np. pęczak), makarony razowe.

#3
leon

leon

    Nie?mia?ek

  • Members
  • 9 postów
Miałam kiedyś niskie poziom żelaza.
Byłam wtedy po wszystkich wymyślonych przez siebie dietach. Po wynikach, jak stwierdziłam, że mam bardzo mało żelaza, poszłam do dietetyka.
Zalecił mi wtedy łączenie żelaza z witaminą c, bo żelazo wchłania się tylko przy jej udziale.
Poza tym, z tego co mi napisał żelazo dzielimy na hemowe i niehemowe.
W produktach spożywczych pochodzenia roślinnego żelazo jest w postaci trudno przyswajalnej, niehemowej i jego przyswajanie dochodzi do 5%.
Przyswajanie żelaza niehemowego poprawia się przy udziale witaminy C i białka zwierzęcego.
Na przykład przyswajanie żelaza z orzechów lub szpinaku, gdy zjadane są samodzielnie, wynosi tylko 1 do 2 procent, a w potrawach z mięsem i witaminą C może zwiększyć się nawet pięciokrotnie.
I własnie w tten sposób dietetyk kazał mi łączyć produkty

#4
Joachim Kolar

Joachim Kolar

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 237 postów
  • LocationRzeszów

mozesz tez pomoc sobie jakims suplementem naturalnym zelaza :)


Podjadasz w nocy? Ładka na brzuchu nie daje Ci spokoju? Sprawdź jak może pomóc Ci afrykańskie mango!Natura daje Ci siłę do walki z kilogramami. Metabolizm szybko przyśpieszy i rezultaty będą widoczne lada dzień!





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych