Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jedzenioholizm. Gdy jedzenie staje się obsesją.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1
Poradnia

Poradnia

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 71 postów
Dołączona grafika

Jedzenie jest dla człowieka sprawą naturalną. Jeść musi każdy, a większość z nas odżywia się w miarę możliwości racjonalnie, zachowując podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Jedzenie może jednak uzależniać, zaś problemy związane z problemami związanymi z prawidłowym odżywaniem się zaczęto określać mianem jedzenioholizmu.

Jedzenioholizm może przybierać różne formy. Tą najczęściej spotykaną jest kompulsywne objadanie się, nazywane również zespołem niekontrolowanego obżarstwa. Osoby dotknęte tym problemem nie potrafią zachować kontroli nad ilością spożywanego pokarmu, często eksperymentują z różnymi dietami i mają silną tendencję do objadania się w samotności. Obżeranie się zazwyczaj związane jest u takich osób z negatywnymi stanami emocjonalnymi, w przypadku których jedzenie staje się ucieczką od codziennych problemów i sposobem na poprawę nastroju.

Obżarstwo takie może przejawiać się na wiele sposobów. U niektórych widoczna jest tendencja do objadania się w nocy, u innych – spożywanie ogromnych ilości jedzenia w niekontrolowany sposób. Są i tacy, którzy obżerają się jednym wybranym produktem, którym zazwyczaj bywa czekolada.
Jedzenioholizm może wiązać się również z obsesją na punkcie zdrowego odżywiania. Takie przypadki określa się mianem ortoreksji.

Tu osoba mająca problem z prawidłowym odżywaniem się poświęca wiele uwagi na układanie takiej diety, w której znajdą się tylko zdrowe produkty. Rygorystyczne diety takich osób odrzucają wiele produktów, które są niezbędne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Braki witamin i minerałów prowadzą z czasem do licznych chorób związanych z pracą układu pokarmowego. Cierpi również psychika takich osób.

Jedzenioholizm w skrajnych przypadkach może przybierać również formę określana mianem spaczonego łaknienia. W takiej sytuacji osoba dotknięta zaburzeniem może zjadać nietypowe potrawy lub gustować w rzeczach, które są niejadalne. Na szczęście przypadki jedzenia drewna, ziemi lub szkła zdarzają się bardzo rzadko.



...



...



#2
Joachim Kolar

Joachim Kolar

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 237 postów
  • LocationRzeszów

ciekawe spostrzezenia :) tylko to zdjecie to obrzydza do frytkow hehe


Podjadasz w nocy? Ładka na brzuchu nie daje Ci spokoju? Sprawdź jak może pomóc Ci afrykańskie mango!Natura daje Ci siłę do walki z kilogramami. Metabolizm szybko przyśpieszy i rezultaty będą widoczne lada dzień!





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych