Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciekawostki o bananach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1
dorota

dorota

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 78 postów
Banany to jedne z najstarszych roślin uprawnych, pochodzących najprawdopodobniej z wysp Archipelagu Malajskiego i z Indii. Ku zaskoczeniu wielu, na świecie uprawiane są aż 2 gatunki bananów. Różnią się nie tylko wielkością i kolorem, ale również przeznaczeniem. Banany skrobiowe są mniej popularne, gdyż nie można zjeść ich na surowo.
Stanowią one podstawowy składnik mąki bananowej, używanej do wypieku chleba. W naszych sklepach spotkać możemy drugi gatunek tego owocu – banany deserowe.


Owoce egzotyczne, jakimi bez wątpienia są banany, cieszą się bardzo dużą popularnością wśród biegaczy. Jeśli zastanawialiście się dlaczego, wyjaśnienie jest proste. Banany z racji na dużą zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów mają bardzo wysoką wartość odżywczą. Dodatkowo, w ich skład wchodzą liczne minerały, dobroczynne dla organizmu wykonującego ogromny wysiłek.

Dojrzewanie

Banany zbierają jeszcze gdy są zielone i twarde aby mogły przetrwać daleką podróż i trafić do nas dojrzałe:)
Podczas transportu banany są przechowywane w niskich temperaturach a gdy dotrą do portu są przez kilka dni trzymane w wyższych temperaturach, tak aby nabrały właściwego koloru i słodkiego smaku.

Zielone kontra żółte?

Zmiana koloru jest oznaką dojrzewania owocu, oprócz koloru zmienia się także skład miąższu. Skrobia która znajduje się w zielonym bananie dzięki reakcją przez enzymy zmienia się w proste cukry czyli fruktozę i glukozę. Cierpki smak banana znika i banan staje się słodki, ciekawostką jest to, że jego kaloryczność się nie zmienia.

Zjedzenie zielonego banana skończy się wzdęciami ponieważ wysoka zawartość skrobi nie jest w pełni do przetrawienia przez nasz układ pokarmowy.

Kolejnym faktem jest to, że w bananie brązowym - dojrzałym znajduje się więcej wody niż w zielonym czyli 75% do 71%.

Wartość indeksu glikemicznego różni się bardzo między bananem zielonym a żółtym - dojrzałym.
Węglowodany w bananie zielonym wchłaniają się ze średnią prędkością czyli mają średni indeks glikemiczny, natomiast banany dojrzałe posiadają wysoki indeks glikemiczny i wchłaniają się bardzo szybko zapewniając przy tym szybki wzrost glukozy we krwi.

Skład bananów:

Potas - jeden średniej wielkości banan to 420mg potasu, jest to wysoka wartość.

Witamina C - zjedzenie jednego średniej wielkości banana zapewnia 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Witamina B6 - jeden średni banan zapewnia 35% dziennego zapotrzebowania.

Mangan - średni banan dostarczy około 3 mg Manganu a dzienne zapotrzebowanie to około 2 mg :)

Błonnik - jeden banan to 3 mg błonnika.

To tyle, miłego czytania, pozdrawiam
Dorota S.




...



...



#2
Katarzynka

Katarzynka

    Czytelnik/podgl?dacz

  • Members
  • 5 postów
Masz rację, że banany są super, ale jest jedno "ale". Mu nigdy nie spróbujemy prawdziwego smaku bananów, ponieważ do nas one zawsze przyjeżdżają dojrzewając w ciemności. Podobno banany prosta z drzewa mają całkiem inny smak.

#3
wojciech21

wojciech21

    Czytelnik/podgl?dacz

  • Members
  • 4 postów
Banany to owoce, których nie powinno zabraknąć w żadnej diecie, a co do ich smaku to zgadzam się z Katarzynka, też słyszałem o tym, że te dojrzewające na drzewach smakują inaczej.

#4
BartoszB

BartoszB

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 postów
Gdy miałem mało potasu jadłem po 2 banany dziennie, a teraz mam do nich normalnie wstręt i wolę uzupełniać potas pomidorami.

#5
Joachim Kolar

Joachim Kolar

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 237 postów
  • LocationRzeszów

idealnie zastępują tabletki z magnezem na skurcze


Podjadasz w nocy? Ładka na brzuchu nie daje Ci spokoju? Sprawdź jak może pomóc Ci afrykańskie mango!Natura daje Ci siłę do walki z kilogramami. Metabolizm szybko przyśpieszy i rezultaty będą widoczne lada dzień!





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych