Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dietetyka, diety i odchudzanie - nurtujące pytania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1
Poradnia

Poradnia

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 71 postów
1. Jaka dieta jest skuteczna?

O skuteczności lub jej braku w różnych dietach napisano już wiele. Praktycznie każda odmiana diety ma swoich przeciwników i zwolenników: osoby, które po jej stosowaniu straciły niechciany tłuszczyk na brzuchu i tych, którym nie dała ona żadnych rezultatów. To tylko pokazuje, że aby dieta była naprawdę skuteczna i naprawdę działała, musi być dostosowana indywidualnie do każdej osoby.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ludzkie organizmy różnią się między sobą. Niekiedy w tak dużym stopniu, że to, co dla jednej osoby jest zbawienne w skutkach i pozwala jej schudnąć, dla innej może okazać się kompletną klęską i sprawić, że jeszcze bardziej przytyje.

Skuteczność diet mierzona w skali ogólnej jest więc wyłącznie przybliżeniem, zaś fakt, że jakaś dieta zadziałała u milionów osób, wcale nie musi oznaczać, że zadziała również w naszym przypadku. Poszukiwania diety, która pomoże nam schudnąć i uzyskać wymarzoną sylwetkę mogą więc trwać niezwykle długo, chyba że z pomocą przyjdzie nam dietetyk, który opracuje kurację dostosowaną do naszego organizmu.



2. Dieta i ćwiczenia a szczupła sylwetka

Mnóstwo osób żyje w przeświadczeniu, że do zrzucenia niechcianych kilogramów wystarczy tylko stosować się do zalety wybranej diety, a reszta „zrobi się sama”. Niestety takie myślenie ma tragiczne skutki – ludzie stosują wybraną kurację odchudzającą nie widzą jej większych skutków, co skutkuje jej zarzuceniem i zniechęceniem się do diet w ogóle.

Tymczasem wystarczy bardziej uświadamiać społeczeństwo, że sama dieta to jeszcze za mało, jeśli nie towarzyszy jej jakakolwiek większa aktywność fizyczna, polegająca chociażby na codziennym dłuższym spacerze. Są oczywiście sytuacje, gdzie wystarczy stosować jedynie właściwą dietę i obserwować gubione kilogramy – ale tyczy się to wyłącznie tych osób, które prowadzą aktywny tryb życia.

Na przykład sportowców lub młodych osób uprawiających jakichś sport. Jeśli ktoś ma siedzącą pracę, a jego aktywność ogranicza się do wejścia do windy, to dieta oparta wyłącznie na odpowiednim żywieniu, ale bez połączenia z jakimikolwiek ćwiczeniami, może nie dać takich efektów, jakich się po niej oczekiwało.



3. Kiedy warto stosować dietę

Przejście z normalnego tryby żywieniowego – jemy, co chcemy, kiedy chcemy, gdzie chcemy, jak chcemy i ile tylko chcemy – na tryb diety (gdzie nasze posiłki są normowane odgórnie) zdecydowanie nie jest łatwe. Wiele osób nie decyduje się na ten krok właśnie dlatego, że dieta w dużym stopniu odbiera im możliwość decydowania o własnym odżywianiu się.

Są jednak przypadki, w których przejście na taką kurację odchudzającą jest konieczne i to nie tylko ze względów czysto estetycznych, aby wyglądać lepiej, mieć szczuplejszą sylwetkę i czuć się bardziej komfortowo. Jednym z głównych powodów stosowania diet jest dbałość o własne zdrowie.

Duża waga sprawia, że organizm funkcjonuje gorzej i znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na przykład na cukrzycę czy choroby układu krążenia. Odpowiednia dieta, zawierająca niezbędną ilość kalorii i dostosowana do naszego trybu życia, w ogromnym stopniu pozwala zniwelować medyczne ryzyko zawału serca, chorób krążenia i układu pokarmowego. Pozwala również zrzucić niechciane kilogramy i poczuć się lepiej w swoim własnym, teraz już o wiele szczuplejszym, ciele.




5. Diety owocowe – to działa!


Owoce i warzywa należą do najzdrowszej i najmniej kalorycznej grupy produktów żywnościowych dostępnych na rynku. Być może to jest jedną z przyczyn, dla których dietetycy uznali je również za najbardziej optymalne produkty do stworzenia skutecznej diety na odchudzanie.

Owocowa dieta nie polega oczywiście wyłącznie na jedzeniu samych owoców, a tym samym kompletnej rezygnacji z innych pokarmów. Mimo zwodniczej nazwy owoce są jedynie dodatkiem do codziennego menu, ale dodatkiem niezwykle ważnym. Zamiast szklanki herbaty czy kawy na śniadanie, dieta ta zaleca spożycie szklanki soku.

Zamiast czegoś słodkiego na drugie śniadanie lub podwieczorek, polecane jest zjedzenie pomarańczy, banana lub jabłka. Zamiast podjadania w nocy i podchodzenia co chwilę do lodówki, aby zrobić sobie kolejną kanapkę, w diecie tej zachęca się do wypicia owocowego przecieru. Spożywanie codziennie odpowiedniej dawki świeżych owoców pod dowolną postacią sprawia bowiem, że nasza waga może nie tylko się unormować, ale i znacznie spaść.




6. Mityczna dieta cud

Kiedy jeszcze dziedzina medycyny zajmująca się dietetyką nie była raz rozbudowana jak dzisiaj, w świat poszła pogłoska o istniejącej diecie cud, której stosowanie zawsze przynosi pozytywne efekty. Obecnie wiadomo, że to zwyczajny mit, na którym tworzy się współcześnie fundament wielu działań marketingowych. Trzeba bowiem powiedzieć jasno: dieta cud, jakakolwiek by ona nie była, po prostu nie istnieje.

Powodem jest prozaiczna różnica między każdym organizmem, objawiająca się np. różną przemianą materii, różnym stopniem magazynowania tłuszczy, metabolizmem, gospodarką wodną organizmu. Takie różnice, chociaż wysoce subtelne, powodują jednak, że nie każda dieta przynosząca efekty u koleżanek czy znajomych będzie tak samo działała na nasz organizm.

Wystarczy bowiem, że mamy wolniejszą przemianę materii, a spożywanie tych samych posiłków w tym samym czasie i w tej samej ilości co u innej osoby sprawi, że nasza tkanka tłuszczowa się powiększy zamiast się pomniejszać i stracie kilogramów będziemy mogli pomarzyć.




7. Popularne diety w Polsce

Różnorodność diet stosowanych obecnie przez Polaków jest ogromna, zwłaszcza że dzisiaj odchudzającą kurację dietetyczną można stworzyć praktycznie z niczego. Jest jednak grupa takich diet, które stosowane są nieustannie od kilku lat i cieszą się wśród naszych rodaków szczególnym zainteresowaniem.

Na szczycie listy plasuje się między innymi dieta ryżowa, która ceniona jest ze względu na swój walor energetyczny – je się mało, ale organizm i tak dostaje odpowiednią dawkę kalorii. Prócz tego na uwagę zasługują takie diety jak Dukana, owocowa, kapuściana (zwana również dietą Kwaśniewskiego), białkowa, węglowodanowa, nowalijkowa i jogurtowa.

Prócz tego wśród często wymienianych kuracji odchudzających pojawia się również dieta 1500 kalorii, dla kobiet w ciąży, na przytycie oraz cały szereg diet dedykowanych np. dla osób z konkretną grupą krwi lub cierpiących na wybrane choroby, np. dla cukrzyków. Wybór odpowiedniej diety jest ważny, ponieważ to od niej głównie zależy to ile i czy w ogóle zrzucimy zbędnych kilogramów.




8. Dieta – deska ratunku dla otyłych

Najszybszy sposób, aby schudnąć? Oczywiście stosując odpowiednią dietę wspomagają aktywnością fizyczną i zmianą trybu życia. Niestety ten prosty z pozoru przepis na szczupłą sylwetkę jest dla wielu osób zbyt trudny w realizacji. Przezwyciężenie dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych w przypadku ludzi otyłych lub ze znaczną nadwagą okazuje się skomplikowanym i wymagającym procesem, a dieta nie zawsze kończy się sukcesem.

Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie ona jest właściwie ostatnią deską ratunku dla ludzi otyłych, którym zbyt wysoka waga zaczyna doskwierać nie tylko ze względów komfortowych, ale i zdrowotnych.

Nie jest przecież tajemnicą, że otyłość jest przyczyną wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych i może prowadzić do dużego niebezpieczeństwa na tle zdrowotnym (nawet do śmiertelnego zawału!). Stosowana dieta pozwala utrzymać wagę na odpowiednim poziomie lub przynajmniej znacznie zniwelować ją do takiego stopnia, aby nie była ona poważnym zagrożeniem dla zdrowia i ludzkiego życia.




9. Dieta? Nie dla facetów

Dlaczego tak wiele osób wstrzymuje się przed stosowaniem diet? Dlaczego mnóstwo panów z ironicznym uśmieszkiem odnosi się do wszelkich sugestii, że sami mogliby przejść na dietę? Obecnie mężczyźni diety traktują jako coś, co dotyczy wyłącznie kwestii kobiet i kobiecych problemów, a oni sami stoją poza tym problemem.

Powyższe pytania mają ścisłe podłoże w naszej kulturze: dieta kojarzona jest wciąż jako coś paradoksalnie negatywnego – w końcu stosują ją te osoby, które dostrzegają defekt swojego ciała. W przypadku panów odpowiedź jest jeszcze prostsza – mężczyźni o wiele mniejszą wagę przykładają do swoich kilogramów i zazwyczaj nie przeszkadza im coraz większy rozmiar noszonych spodni czy koszuli.

Niektórzy socjologowie idą w swoich rozważaniach jeszcze dalej i twierdzą, że dla mężczyzn dieta i przejście na nią jest swoistym przyznaniem się do tego, że nie są idealni. A to dla wielu facetów jest praktycznie rzeczą nie do pomyślenia, dlatego sama myśl o przejściu na dietę jest już na starcie tłamszona i odrzucana w najdalsze zakamarki świadomości.




10. Kilkudniowa dieta głodowa

Zarówno lekarze, jak i większość dietetyków bardzo ostrożnie podchodzi do różnego rodzaju głodówek, które mają zastępować diety i pomagać w odtruwaniu organizmu. O ile takie głodówki przeprowadzane pod kontrolą w warunkach medycznych (w szpitalu lub pod nadzorem lekarza) są bezpieczne i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, o tyle dłuższa dieta głodowa może mieć zupełnie inne skutki.

Przede wszystkim trzeba kategorycznie zaznaczyć, że głodzenie organizmu i niedostarczanie mu pokarmu ani napojów przez więcej niż 72h grozi poważnymi powikłaniami na tle układu pokarmowego. Głodówki przeprowadzane są wyłącznie w stanie medycznej konieczności, np. przed planowaną operacją. Ich częste stosowanie (więcej niż raz w miesiącu) jest niebezpieczne dla zdrowia i w ogromnym stopniu rozstraja organizm oraz jego procesy metaboliczne!

Dieta głodowa stosowana bez większego nadzoru nie powinna być przeprowadzana o osób młodych, w tym dzieci i nastolatków, ale też wśród osób starszych, dla których może okazać się wysoce szkodliwa.




11. Odchudzanie w tydzień?

Czy istnieje skuteczny sposób na to, aby pozbyć się kilku kilogramów w tydzień? Czy ktoś już stworzył jakąś fantastyczną dietę cud, która umożliwia efektywne i bezpieczne odchudzanie w tydzień? I czy w ogóle jest szansa, aby taka kuracja zadziałała w przypadku osoby, która boryka się z naprawdę duża nadwagą?

Niestety odpowiedzi na powyższe pytania są negatywne – nie ma bowiem diety jednocześnie bezpiecznej i skutecznej, która pozwalałaby na utratę kilku kilogramów w zaledwie siedem dni. Proces odchudzania się jest wyjątkowo złożony i nie polega wyłącznie na pozbywaniu się tkanki tłuszczowej z organizmu. Jego działanie jest znacznie szersze i dotyczy również przyzwyczajenia organizmu do nowej sytuacji i uczenia go na nowo metabolizmu.

Odchudzanie samo w sobie, czyli polegające tylko na stracie kilogramów, jest jedynie jednym ze skutków. Tydzień to zdecydowanie za mało, aby przyzwyczaić swój układ pokarmowy, metabolizm i przemianę materii do nowych warunków, a tym samym do zapewnienia sobie w miarę stałej wagi na właściwym poziomie.





12. Jakie jest skuteczne odchudzanie?

Marzeniem chyba każdej osoby cierpiącej na otyłość lub mającej problemy z nadwagą jest to, aby jej waga wróciła do normy, a ona sama nie musiała się wstydzić swojej nieproporcjonalnej sylwetki.

Współcześnie na szczęście istnieje wiele sposobów na skuteczne odchudzanie – stosowanie diet i specjalnych kuracji żywieniowych zaleconych przez lekarza, zwiększenie aktywności fizycznej, prowadzenie zdrowego trybu życia, rezygnacja z tłustej kuchni to tylko podstawowe kroki. Najlepsze i najszybsze efekty daje jednak połączenie ich ze sobą. Jedzenie kilka razy dziennie, zdrowo i w małych ilościach, całkowite zrezygnowanie z fast-foodów oraz wyeliminowanie siedzącego trybu życia sprawią, że odchudzanie da szybsze i trwalsze efekty.

Dodatkowo zyska na tym również nasz organizm, który po kilku latach nadwagi będzie mógł normalnie działać. Odtrujemy go z toksyn i zalegającego tłuszczu oraz pozwolimy mu dostosować się do nowych, zdrowszych warunków funkcjonowania i tym samym zmniejszymy ryzyko zawału, cukrzycy i innych cywilizacyjnych chorób.





13. Chudnij z głową

Wielu specjalistów z zakresu dietetyki i żywienia zgodnie przyznaje, że najważniejsza walka z nadwaga zaczyna się w głowie. Jeśli sami sobie nie przetłumaczymy, że stosowana dieta jest dla naszego dobra i że kolejne kilogramy są poważnym zagrożeniem dla naszego życia, to nawet najbardziej profesjonalna kuracja na niewiele się zda.

Aby odchudzanie przyniosło pozytywne i w miarę szybkie efekty, trzeba je najpierw zaakceptować i zrozumieć, że to proces służący wyłącznie naszemu dobru. Ludzka psychika jest bowiem tak skonstruowana, że to właśnie ona odpowiada w dużej mierze za reakcję naszego organizmu. Dlatego też tak wiele osób, które są zmuszone do przejścia na dietę, a wcale nie tego nie chce, w rezultacie kończy kurację bez żadnych efektów.

Odchudzanie to proces, który powinien zaczynać się i kończyć w naszej głowie i który powinien być kontrolowany przez mózg. To my decydujemy, kiedy pora zacząć się odchudzać i to my powinniśmy wiedzieć, kiedy to zakończyć, aby nie przesadzić i nie wpaść w bulimię albo anoreksję.




14. Odchudzanie to nie głodówka

Mylne przekonanie o tym, że skutecznie odchudzać się można tylko poprzez głodówkę, pokutuje w dzisiejszym pokoleniu młodych osób. W pogoni za idealną figurą i szczupłą sylwetką bardzo wiele dziewczyn i nastoletnich chłopców decyduje się na taki drastyczny krok i zwyczajnie się głodzi – niekiedy nawet przez kilka dni!

Trzeba więc jasno określić, że odchudzanie się nigdy nie było i nie będzie synonimem głodówki. A już na pewno nie w okresie dorastania, gdy organizm potrzebuje balansu i równowagi żywieniowej, a nie kilkudniowych przerw w dostawie pokarmu i energii. Prawidłowo przeprowadzony proces straty wagi, w oparciu o specjalną dietę lub zestaw ćwiczeń, praktycznie w ogóle wyklucza jakąkolwiek głodówkę, chyba że w celach odtrucia organizmu.

Odchudzanie to bardzo ważny i istotny dla organizmu proces, który powinien przebiegać pod stałym nadzorem, szczególnie kiedy w grę wchodzi strata naprawdę dużej ilości kilogramów. Z tego też powodu osoby cierpiące na otyłość zawsze powinny się odchudzać pod okiem i kontrolą lekarza.





15. Efektywne odchudzanie to nie mit

Osoby będące na dietach bardzo szybko tracą do nich zapał, gdy okazuje się, że stosowane przez nich kuracje niekoniecznie działają. Takie pesymistyczne podejście działa również przyszłościowo – nie chcą bowiem podejmować kolejnych prób odchudzania, szkodząc tym samym własnemu zdrowiu.

Efektywne odchudzanie, przeprowadzane zgodnie z zaleceniami lekarza, nie jest dzisiaj żadnym mitem. Jeśli tylko stosujemy się dokładnie do tego, co nam zaleci dietetyk i co rozpisze nam w diecie, powodzenie sukcesu jest znacznie większe niż podczas stosowania jakiejś diety prosto z internetu.

Trzeba jednak pamiętać, aby w żaden sposób nie naginać diety: nie podjadać między posiłkami, zrezygnować z fast-foodów i najlepiej z różnego rodzaju używek. Warto również takie odchudzanie wzbogacić jakąś aktywnością fizyczną, na przykład codziennym bieganiem lub przynajmniej dłuższym spacerem. Dzięki temu cała kuracja przebiegnie szybciej, efektywniej i co najważniejsze, jej skutki będą o wiele trwalsze niż przy samej diecie.






16. Prawdziwe kobiety mają krągłości

Chociaż zapewne wielu panów i mnóstwo pań się z tym tytułowym stwierdzeniem nie zgodzi, to jednak rzeczywistość pokazuje, jak jest naprawdę. W badaniach przeprowadzonych ostatnio przez niezależne ośrodki badawcze w Europie wynika, że ponad 68% odpowiadających respondentów zaznaczyło, że o wiele lepiej wyglądają panie z małymi krągłościami, niż chude i mało pociągające dziewczyny z wystającymi spod skóry żebrami.

Być może badania te pokazują, że odchudzanie przestaje być już traktowane w kategorii „ostatniej deski ratunku” dla osób otyłych, a zaczyna być zwyczajnym standardem w naszym odżywianiu. Standardem stosowanym nawet przez osoby, którym taka kuracja niekoniecznie jest potrzebna.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na przejście na zdrowy tryb żywienia, jedząc małe posiłki, ale kilka razy dziennie, uprawiając spory i rezygnując z tłustego jedzenia w fastfoodach. To sprawia, że odchudzanie samo w sobie – dla zbicia kilogramów – zwyczajnie zanika i stosowane jest głównie w tych najbardziej „drastycznych” i wymagających przypadkach.





17. Chuda nie zawsze znaczy ładna

Współczesny świat synonimem do słowa „ładna” często nazywa słowo „chuda”. Tymczasem wedle wzorców piękna, ustalonych w minionych dekadach, chudość kojarzy się raczej z czymś o dość negatywnym zabarwieniu, kojarzonym z anoreksją, bulimią i innymi zaburzeniami tego typu.

Socjologowie coraz częściej zachęcają więc, aby chudość zastąpić „byciem szczupłym”, co ma wydźwięk bardziej pozytywny. Z drugiej strony samo odchudzanie nie kojarzy się już negatywnie, w przeciwieństwie do „wyszczuplania”, które odnosi się raczej do rzeczy martwych a nie do ludzi. O wiele lepiej brzmi przecież „Odchudzam się” niż „Wyszczuplam się” i nie budzi to aż takiej śmieszności w ewentualnym rozmówcy.

Oczywiście różne są synonimy i znaczenia piękna zwłaszcza współcześnie, dlatego często to, co dla jednych nie uchodzi za ładne, dla innych może właśnie takim być. Jedno jest pewne – odchudzanie jako typowy proces mający na celu polepszenie figury ciała było, jest i zapewne długo będzie doceniane na całym świecie przez miliony osób.





18. Kontroluj swoje odchudzanie

Każdy proces, który ma bezpośredni wpływ na ludzki organizm, powinien być przeprowadzany albo pod kontrolą lekarza, albo pod nadzorem zdrowego rozsądku. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że nawet standardowe odchudzanie powinno być przeprowadzane w granicach kontroli. Nie ma więc mocy o żadnych głodówkach, środkach farmakologicznych czy innych specyfikach, których przyjmowanie nie zostało zatwierdzone przez profesjonalnego lekarza.


Kontrola procesu odchudzania nie jest prosta w przypadku osób, które są głuche na wszelkie sugestie. Często dochodzi więc do przykrych sytuacji, gdy kuracji odchudzającej poddaje się osoba z doskonałą figurą, ale która nadal widzi jej defekty. Takie zaburzenia, często przechodzące w anoreksję, sprawiają zazwyczaj, że odchudzanie przestaje być bezpiecznym procesem. Dlatego tak niezwykle ważna jest odpowiednia kontrola szczególnie ludzi młodych, najbardziej podatnych na takie zaburzenia, u których niekontrolowany proces chudnięcia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.





19. Odchudzanie z dietami

Dla ogromnej części kobiet jedynym sposobem na to, aby stracić na wadze, jest stosowanie przeróżnych diet. Kompletnie nie dopuszczają one do siebie świadomości, że proces ten może polegać na nieco innych założeniach, między innymi na zrównoważonym żywieniu oraz odpowiedniej aktywności fizycznej.

W naszym społeczeństwie odchudzanie z dietami uchodzi za sposób najbardziej skuteczny, prosty i najczęściej wykorzystywany przez zdesperowanych ludzi, którzy muszą się pozbyć dodatkowych kilogramów. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie zawsze tak musi być: sam proces odchudzania równie dobrze może zupełnie pomijać kwestię diet i opierać się wyłącznie na wzmożonej aktywności fizycznej.

Takie odchudzanie jest oczywiście o wiele skuteczniejsze, jeśli jednocześnie zmieniamy swoje nawyki żywieniowe, a więc jemy częściej, ale w mniejszych porcjach. Nikt nikomu nie każde kompletnie rezygnować z diet odchudzających, ale dla uzyskania lepszego i szybszego efektu, warto je wzbogacić jakimś ruchem i wykonywanymi ćwiczeniami.



...



...



#2
bietka

bietka

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 82 postów
bardzo cenne uwagi :)

#3
meinecoon

meinecoon

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 69 postów
Punkt 5
OWOCE NIE ODCHUDZAJĄ
należy raz na zawsze przestać myśleć, ze niskokaloryczne owoce są potrzebne w diecie odchudzającej!
Owoce to inaczej cukier w czystej postaci z dodatkiem witamin.
Owoce na ogół są niskokaloryczne, ale to bogactwo węglowodanów: fruktozy i glukozy - a one są zaliczane do cukrów prostych:
glukoza zwana cukrem gronowym występuje w sokach roślinnych, zwłaszcza owocowych
fruktoza to cukier owocowy, występujący w owocach, soku owocowym, miodzie

Już dawno piramida zdrowia zmniejszyła ilość owoców do 2-3 dziennie ( w diecie odchudzającej 1 góra 2 )
Nie można kierować się tym , ze są niskokaloryczne ale ilością cukru ( wystarczy rzucić okiem na indeks glikemiczny)
Jedzenie wieczorem kilku mandarynek uznanych za niskokaloryczne może sprawić, że szybko zyskamy 2 kg!
Nie kierujmy się tym, co piszą w kolorowych gazetach, nie wklepujmy haseł - owoce, odchudzanie.
Czytajmy naukowe opracowania.
A w nich jasno pisze - warzywa!
Większość z nich ( nie pisze tu o skrobiowych typu ziemniaki, kukurydza) ma tzw ujemny bilans energetyczny.
Czyli jedząc je zużywamy na spalenie więcej kalorii niż one same nam dostarczają.
Np 100 gramów salaty ma 13 kcal - a na spalenie ( rzucie, przełykanie, trawienie, wypróżnienie) zużywamy ponad 50 kcal.

Poza tym owoce niestety bardzo szybko podwyższają nam poziom cukru ( trzustka nie lubi takich skoków, bo może to doprowadzić do zwykłego jej zmęczenia) i szybko nam spada, przez co czujemy się znów głodni.

MIT - OWOCE ODCHUDZAJĄ!!!!!

#4
tanita

tanita

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 48 postów
Ja dodam jeszcze:
punkt 15
Efektywne odchudzanie, przeprowadzane zgodnie z zaleceniami lekarza, nie jest dzisiaj żadnym mitem.....
Lekarz nie odchudza!
Lekarz leczy, dietetyk odchudza.
Lekarz dietetyk nie istnieje. Jest to zwykły lekarz, który nie odnalazł się w swojej specjalizacji i zrobił kurs np,. roczny z dietetyki. Taka osoba nie ma pojęcia o zasadach dietetycznych.
Tak wiec nie można mieszać pojęć - raz lekarz, raz dietetyk, bo potem ludzie lecą do lekarza dietetyka i jest problem! Bo ten że dzwoni, ale nie wie w którym kościele!

#5
meinecoon

meinecoon

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 69 postów
Zgadzam się z TANITĄ
Nie wolno mylić dwóch zupełnie różnych specjalizacji.
Niestety nasze polskie prawo jeszcze jest o tyle kulawe, ze na razie rehabilitantem, dietetykiem może zostać każdy budowlaniec - wystarczy kurs.
Tak robią lekarze.
Nawet po Akademii Medycznej, kierunek dietetyka nie jest się lekarzem, tylko dietetykiem.
Do nas często trafiają ludzie z dietami takich pseudodietetyków, w rzeczywistości zwykłych lekarzy.
Ci zapisują mnóstwo suplementów ( jak to lekarz), spotkałam się z takimi, co zalecają chrupki chlebek, różne testy na nietolerancję ( w rzeczywistości kolejne wyłudzanie kasy)
Na dietę idziemy do dietetyka, leczyć się tabletkami lub na operację idziemy do lekarza

tak więc
MIT 2
LEKARZ TO NIE DIETETYK I ODWROTNIE

-- 5 gru 2013, o 17:19 --

i punkt 19
.... sam proces odchudzania równie dobrze może zupełnie pomijać kwestię diet i opierać się wyłącznie na wzmożonej aktywności fizycznej. ...

niestety istnieje coś takiego jak tłuszcz wisceralny.
Odkłada się kiedy źle jemy. Odkłada się w jamie brzusznej i jest nie pod skórą tylko pomiędzy narządami wewnętrznymi. Można ćwiczyć do upadłego a tego tłuszczu się nie pozbędziemy. Widać to na analizatorze składu ciała - wizualnie szczupły facet , natomiast wysoki poziom tkanki tłuszczowej.
Dlaczego?
Tkanka tłuszczowa od złego jedzenia umiejscowiła się w jamie brzusznej i można ćwiczyć bardzo dużo, a jej w całości się nie wyeliminuje.
Dlatego jak się ćwiczy, należy jeść dobrze, zdrowo i wg reguł - bo dieta to nie odchudzanie. Dieta to sposób żywienia. I zawsze jak jest sport jest i dieta. Bez diety nie ma sportu, bez sportu możne być dieta ( przykładem są starsze panie, które odchudzamy a nie mają siły ćwiczyć) chudną bez sportu.
Niestety bez diety sport będzie tylko wyrządzał krzywdę naszym mięśniom.

#6
Joachim Kolar

Joachim Kolar

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 237 postów
  • LocationRzeszów

rowniez popieram :) przydaja sie :)


Podjadasz w nocy? Ładka na brzuchu nie daje Ci spokoju? Sprawdź jak może pomóc Ci afrykańskie mango!Natura daje Ci siłę do walki z kilogramami. Metabolizm szybko przyśpieszy i rezultaty będą widoczne lada dzień!





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych