Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dietetyk jako zawód


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1
doradca

doradca

    Administrator

  • Moderators
  • 226 postów
Dietetyk to osoba która która będzie zajmować się prawidłowym i racjonalnym odżywianiem, zwłaszcza wtedy gdy jesteśmy chorzy lub nasz organizm znajduje się w specjalnym stanie np. gdy mamy cukrzycę. Wiedza dietetyka obejmuje pochodzenie żywności oraz proces przygotowywania potraw a także dostosowanie tych potraw do potrzeb organizmu biorąc pod uwagę oczywiście jego stan oraz wiek.

Dołączona grafika


Tradycja dietetyki sięga wielu lat wstecz ale nie znaczy to że ten zawód jest bardzo popularny, mimo że, społeczeństwo staje się coraz bardziej otyłe i nadwaga jest chorobą cywilizacyjną naszego wieku to ten zawód jest nadal nie doceniany i słabo oblegany.

Na pewno można zaobserwować rozpowszechniający się trend w dbaniu o zdrowie i prawidłowe odżywianie i takie hasła jak dietetyk, dietetyk online, zdrowa dieta i odchudzanie są jednymi z czołowych haseł wyszukiwanych w Google.

Niestety wiele osób korzysta z gotowych systemów generujących dietę, świadomość jednak z roku na rok jest coraz większa i coraz więcej osób korzysta porad jakie udziela dietetyk.

Kto może zostać dietetykiem?


Osoba na stanowisko dietetyka musi być otwarta, empatyczna, cierpliwa oraz wyrozumiała, jest to praca która wymaga bezpośredniego kontaktu z ludźmi ( oprócz specjalności dietetyk online ) :)
Dietetyk musi umieć również współpracować z rehabilitantem, psychologiem a także lekarzem.
Dietetyk musi bardzo dobrze także znać anatomię i fizjologię człowieka a także skutki przyjmowania i działania wszystkich rodzajów żywności.

Jak zostać dietetykiem?

Jest kilka dróg by stać się dietetykiem, oto dwie najczęściej uczęszczane:

1. Dietetyk z dyplomem magistra - czyli studia na kierunku dietetyka, długa droga ale daje najwięcej wiedzy i doświadczenia. Studia są łączone z takimi przedmiotami jak: chemia, fizyka oraz pewne elementy biologii, trzeba pamiętać o tym, że studia są lepszym przygotowaniem do wykonywania zawodu dietetyka gdyż zawód ten wymagał będzie od nas zdobycia bardzo szerokiej wiedzy interdyscyplinarnej.

2. Dietetyk z egzaminem zawodowym - technikum lub studium z dziedziny dietetyki.
Program nauczania w technikum lub studium policealnym będzie przewidywał takie przedmioty jak:
- podstawy żywienia człowieka
- psychologia
- pedagogika
- anatomia i fizjologia
- biochemia
- towaroznawstwo
- organizacja pracy dietetyka i wyposażenia technicznego

Na kierunku dietetyk w technikum lub szkole policealnej odbywają się liczne praktyki w szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej itp. Edukacja kończy się egzaminem zawodowym dzięki któremu otrzymamy uprawnienia do wykonywania zawodu jako dietetyk :)



...



...



#2
Guest__*

Guest__*
  • Guests
Ja uważam, że to jest zawód z przyszłością. Są i zawsze będą ludzie, którzy mają pieniądze na wizyty u dietetyków i którzy chętnie je wydadzą, żeby ktoś zrobił robotę za nich ;) Mimo że może jest coraz więcej dietetyków, to nie każdy dietetyk jest równie dobry - niektórzy traktują ludzi pod linijkę, dając taką samą dietę każdemu, więc szansę ma osoba, która naprawdę poświęca uwagę ludziom, jeste elastyczna, indywidualnie dobiera diety, umie porozmawiać o problemach psychicznych związanych z odchudzaniem. Jakiś czas temu chodziłam do dietetyczki, to była dziewczyna parę lat młodsza ode mnie - opowiadała mi, że już na studiach razem z koleżanką skorzystały z uczelnianego inkubatora działalności gospodarczej dla studentów i założyły własną żywieniową poradnię, po studniach się usamodzielniły, znalazły lokal (piwnica w bloku). Ładnie go wyremontowały, zdobyły jakieś dofinansowanie. Z czasem wyposażyły gabinet w profesjonalne urządzenie do pomiaru tluszczu. I bynajmniej nie siedzą cały czas za biurkiem. Są aktywne - organizują różne akcje, wykłady, wkręcają się do audycji radiowych, wypowiadają się jako eksperci w tv czy radiu, pracują nad różnymi kontaktami, nierzadko również udzielają porad czy wykładów charytatywnie, np. w domach dziecka, czy dla starszych ludzi. Poza tym fajnie traktują pacjentów - każdą osobę indywidualnie. Pracują naprawdę rzetelnie - i mają komplet klientów, coraz więcej osób. Z czasem zatrudniły u siebie psychologa, oferują grupę wsparcia, indywidualne wizyty. Oprócz wizyt w cztery oczy można również korzystać z indywidualnych porad przez internet - naprawdę indywidualnych, nie zautomatyzowanych. Gdy chodziłam na wizyty, to często dostawałam różne fajne, opracowane przez nie przepisy - na ryby, mięsa, sałatki, zawsze w okolicy świąt dostawałam przepisy na odchudzone świąteczne potrawy.Wszystko to z uwzględnieniem moich preferencji, na przykład nie dostawałam przepisów, w których były składniki, których nie lubiłam (przeprowadzały ze mną bardzo dokładny wywiad na ten temat).
Uważam, że mają bardzo fajne, elastyczne podejście - po prostu są otwarte na każdego. Uważam, że osoby z takim podejściem mają szansę na fajną karierę jako dietetyk




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych