Skocz do zawartości

Zdjęcie

wizyta u dietetyka - jakie padną pytania?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1
Anna Dębska

Anna Dębska

  Czytelnik/podgl?dacz

 • Members
 • 2 postów
Drodzy forumowicze, czy ktoś z Was był kiedyś u dietetyka lub korzystał z usług dietetyk online? Jesli nie znajdę odpowiedniej dla siebie diety to będę musiala się do takiej wizyty przygotować, a więc o co dietetycy pytają? :oczy2:......#2
Guest__*

Guest__*
 • Guests
Od czego zacząć?

Oczywiście od wyboru lekarza, to czy wybierzemy dietetyka mającego umowę z NFZ czy prywatnego zależy od Was i od funduszu, który na ten cel przeznaczyliście. Jednak przed wyborem poczytajcie sobie opinię o dietetyku w internecie, popytajcie znajomych, poproście o porady, polecenie, bo dobry dietetyk to podstawa sukcesu! Przecież nie chodzi o samo odchudzanie, ale także o Wasze zdrowie i samopoczucie.

Gdy już znajdziemy odpowiedniego dietetyka należy umówić się na wizytę.

Co wziąć ze sobą na wizytę?

To zależy głównie od dietetyka, bo on na tym, co przyniesiecie będzie bazował. Najczęściej trzeba przynieść ze sobą wyniki morfologii z rozmazem, profil lipidowy, poziom glukozy we krwi, jeśli jest podejrzenie zaburzeń tarczycowych na kolejną z wizyt prosi się również o profil tarczycowy. Oprócz badań należy wziąć ze sobą tzw. dzienniczek żywieniowy.

Czym jest dzienniczek żywieniowy?

Jest to dokładny spis produktów i napojów, które spożywaliśmy np. w ciągu dwóch dni roboczych oraz dnia wolnego od pracy. Dzienniczek żywieniowy wypełnia się w oparciu o gramaturę potraw lub ich przybliżoną ilość typu szklanka, łyżeczka itd.

Jak wygląda wizyta?

Gdy umówimy się już ze specjalistą, weźmiemy ze sobą wspomniane wcześniej rzeczy przychodzi czas na spotkanie face to face z dietetykiem.
Najczęściej rozpoczyna się od krótkiego zarysowania planu wizyty, krótkiego wprowadzenia i wstępnego poznania pacjenta, założenia mu karty itp.
Następnie przechodzi się do przeprowadzania wywiadu żywieniowego, jest on dość złożony, częstokroć można odnieść wrażenie, że dietetyk pyta nas cały czas o te same rzeczy, ale ma to na celu przede wszystkim szczegółowe poznanie preferencji żywieniowych, nawyków, a także wyeliminowanie (niestety, ale muszę to powiedzieć) kłamstw pacjentów. Zdarzają się one niezmiernie często, ale nie wynika to z chęci okłamania drugiej osoby, ale bardziej z problemami z przyznaniem się do błędów, do swoich porażek, wpadek i słabości. Dlatego dietetyk oprócz tego, że powinien świetnie znać się na swojej dziedzinie, ponadto powinien być także dobrym słuchaczem i "wspieraczem", przecież do niego także należy motywowanie swoich pacjentów.
Po przeprowadzeniu bardzo dokładnego wywiadu żywieniowego, który stanowi główny punkt wizyty i może trwać nawet 30-40min przechodzi się do analizy dzienniczka żywieniowego, wyników badań i zadawania pytań pomocniczych, by dopełnić obrazu pacjenta.
Po zakończeniu wywiadu najczęściej następuje ważenie i mierzenie, może zapytacie dlaczego tak późno? Ma to na celu wyeliminowanie stresu związanego z poznaniem swojej wagi, BMI już na początku rozmowy, gdyż mogłoby to spowodować zniechęcenie pacjenta, złość, wprawić go w zły nastrój lub wpłynąć na jego postawę i stosunek do wizyty.
Na koniec rozwiewa się wstępne wątpliwości pacjenta, zachęca do działania, omawia wstępne rozwiązania oraz czas przekazania diety i ustala się termin kolejnej wizyty.
Przekazanie diety najczęściej następuję poprzez kontakt mailowy, w razie jego braku dietę można zawsze odebrać w gabinecie. Co do kolejnej wizyty, to terminy są różne, ale najczęściej jest to ok. 3-4tyg po pierwszej wizycie, gdzie następuje kontrola osiągniętych efektów, modyfikacja rzeczy trudnych do zrealizowania, określenie trudności, problemów, odpowiadanie na zadawane przez pacjenta pytania, często na tej wizycie modyfikuje się znacząco dietę, tak by dopasować ją jeszcze bardziej.

Najczęściej na wizytę, jeśli odbywa się ona w godzinach porannych stawiamy się na czczo lub jeśli jest ona w godzinach późniejszych po lekkim posiłku w odstępie ok. 3-4h od wizyty, ten zabieg ma na celu zdjęcie rzeczywistych wymiarów i ustalenie rzetelnie rzeczywistej masy ciała.

Ile trwa wizyta?

To zależy w dużej mierze od "popularności" dietetyka, liczby pacjentów danego dnia, ale przeciętnie jest to najczęściej 1h, która może się przedłużyć do 1,5h.

#3
Joachim Kolar

Joachim Kolar

  Zawzi?ty dietowicz

 • Members
 • 237 postów
 • LocationRzeszów

ja zamierzam sie wybrac :)


Podjadasz w nocy? Ładka na brzuchu nie daje Ci spokoju? Sprawdź jak może pomóc Ci afrykańskie mango!Natura daje Ci siłę do walki z kilogramami. Metabolizm szybko przyśpieszy i rezultaty będą widoczne lada dzień!

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych