Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dieta – pełnoziarnistość a wieloziarnistość.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
szynszylek

szynszylek

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 61 postów
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z dietą i jej stosowaniem często już na początku napotykają na problemy natury definicyjnej. W zależności od rodzaju wybranej diety, ważne może okazać się, by znać znaczenie takich wyrażeń jak np. indeks glikemiczny, aminokwasy, kwasy tłuszczowe wielonienasycone, czy pełnoziarnistość i wieloziarnistość. Właśnie te dwa ostatnie pojęcia stanowić będą istotę niniejszej rozprawy.

Na wstępie warto zaznaczyć, iż wyrażenia te nie są względem siebie synonimiczne, a mimo tego ich znaczenie niezwykle często jest uznawane za tożsame. Najczęstszym błędem popełnianym wśród osób, rozpoczynających swoją przygodę z dietą, jest uznawanie produktów wieloziarnistych za pełnoziarniste. Inną sprawą jest, iż producenci i sprzedawcy przedmiotowych wyrobów chętnie z niewiedzy konsumentów korzystają.

Warto zatem zrozumieć, że dieta to nie tylko pewien określony styl odżywiania, a sposób na życie, do którego warto zaliczyć również zdobywanie wiedzy dotyczącej racjonalnego żywienia. Nie każdy również wie, że dieta z greki znaczy tyle co styl życia. Celowym może okazać się zatem traktowanie jej jako coś więcej niż sposób odżywiania.

Zgłębianie wiedzy i poznawanie nowych pojęć wydaje się być niezbędne do skutecznego realizowania zasad, którymi kieruje się wybrana przez nas dieta. Czym zatem jest pełnoziarnistość? Produkty określane mianem pełnoziarnistych cechuje głownie wysoka zawartość błonnika oraz innych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały. Są one bogate w kwas foliowy, niacynę, fosfor, żelazo, magnez i cynk.

Produkty pełnoziarniste powstają na bazie mąki pełnoziarnistej, której produkcja polega na zmieleniu całego ziarna (wraz z łuską). To właśnie w łusce, która odrzucana jest w procesie produkcji mąki tradycyjnej, zawarte są wyżej wymienione składniki. Produkty pełnoziarniste prócz aspektów czysto zdrowotnych posiadają również walor energetyczny. Są one bowiem zaliczane do grupy produktów, o niskim indeksie glikemicznym, a co za tym idzie, energia uzyskiwana w wyniku procesów metabolicznych tego typu żywności uwalniana jest stopniowo i starcza na dłużej.

Produkty wieloziarniste, nie cechują się wyżej opisanymi walorami. Są one wyłącznie wynikiem produkcji z użyciem wielu różnego rodzaju mąk, które nie powstały z pełnego ziarna.
Mając na względzie opisane różnice, dobrze jest pożywienie dobierać w taki sposób, aby dieta, której zasadami się kierujemy, bilansowała składniki odżywcze niezbędne do uzyskania oczekiwanych rezultatów.



...



...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych