Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opis diety Cambridge


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1
admin1413390249

admin1413390249

    Administrator

  • Administrators
  • 147 postów
Podstawowe informacje o Diecie Cambridge

Podstawą postępowania w leczeniu otyłości jest ograniczenie spożycia energii - czyli leczenie dietetyczne, co wiąże się zawsze ze zmianą stylu życia i zwiększoną aktywnością fizyczną. Każda właściwa dieta stosowana w leczeniu powinna być zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników zapewniających prawidłowe wewnątrzustrojowe funkcje organizmu. Diety niekompletne powodują niedobory co prowadzi do dysfunkcji organizmu.

Jeżeli dieta ubogokaloryczna w granicach 1000 kcal nie daje oczekiwanych rezultatów, zachodzi potrzeba zastosowania diety o bardzo małej zawartości energii w granicach 400-500 kcal dziennie. Taką dietą jest Dieta Cambridge nazywana też "DIETĄ OSTATNIEJ SZANSY" ponieważ nie ma kompletnych diet o niższej zawartości energii.

Dieta Cambridge została opracowana i przetestowana klinicznie w 1970 roku przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii jako pierwsza w świecie dieta bardzo niskokaloryczna. Jest przygotowywana przemysłowo bez sztucznych środków smakowych i barwników, zawiera wszystkie elementy właściwego żywienia: białko, bardzo małą ilość węglowodanów i tłuszczu, błonnik, witaminy i substancje mineralne w dawkach odpowiadających dziennemu zapotrzebowaniu organizmu.

Posiłki Diety Cambridge zawierają tylko taką ilość węglowodanów jaka jest wystarczająca dla podstawowego funkcjonowania organizmu, nie pozostawiając jednak żadnej nadwyżki. Ponieważ zapotrzebowanie organizmu na energię jest wyższe, zaczyna on zużywać swój zmagazynowany tłuszcz wprowadzając się w stan łagodnej ketozy fizjologicznej. To spalanie tłuszczu występuje zwykle po trzeciej dobie stosowania kuracji, wówczas gdy posiadany zasób węglowodanów został już zużyty. Stan łagodnej ketozy ma wiele zalet - daje dobre samopoczucie i znacznie obniża łaknienie powodując przezwyciężenie pokusy jedzenia.

Dieta Cambridge może stanowić wyłączne źródło odżywiania lub może być łączona z konwencjonalnym posiłkiem. Rodzaj diety podyktowany jest stanem zdrowia. W określonych przypadkach potrzebna jest konsultacja lekarska. Ilość posiłków dziennie zależy od rodzaju diety, płci i wzrostu pacjenta. Uzupełnieniem codziennej diety jest minimum 2 litry napoji bezkalorycznych (woda mineralna, herbara i kawa bez cukru).
Posiłki Diety Cambridge stanowią zupy i napoje (każde w pięciu smakach) do rozpuszczania w wodzie; gotowe do spożycia batony w pięciu smakach; gotowe napoje czekoladowe w kartonikach z rurką; dietetyczny kotlet jarski; makaron w sosie grzybowym; makaron dietetyczny świderki; purée z zielonego groszku oraz biszkoptowe ciastko dietetyczne - mini keks.

Ocena kliniczna Diety Cambridge przeprowadzona przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie potwierdziła zarówno bezpieczeństwo, skuteczność, jak i dobrą tolerancję w czasie leczenia. Obok efektu podstawowego jakim jest znaczny spadek wagi ciała podkreślano następujące dodatnie skutki leczenia:

- stosunkowo szybkie zniesienie uczucia głodu (łagodna ketonemia);
- korzystną utratę tłuszczu brzusznego, co należy uznać za wysoce pożądane gdyż zwiększone zagrożenie miażdżycą i cukrzycą związane jest z nadmiarem tłuszczu w okolicach brzucha;
- obniżenie podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy, insuliny, trójglicerydów i "złego" cholesterolu.

W Polsce Dieta Cambridge została dopuszczona jako środek wspomagający odchudzanie po klinicznym przebadaniu w Zakładzie Żywienia Klinicznego Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie pod kierownictwem prof. dr hab. med. Wiktora B. SZOSTAKA.

Jak stosować Dietę Cambridge

Dieta Cambridge może być stosowana:

- jako jedyne źródło odżywiania - dieta ścisła,
- jako dieta modyfikowana,
- jako dieta uzupełniająca.

I. Dieta Cambridge jako jedyne źródło odżywiania - dieta ścisła

Stanowi podstawowy sposób kuracji Dietą Cambridge. Może być stosowana przez wszystkich, u których nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. (patrz: ograniczenia medyczne)

- Stosując ten program spożywamy jedynie gotowe posiłki Diety Cambridge, które zaspokajają pełne zapotrzebowanie żywnościowe organizmu!

- Ilość dziennie spożywanych posiłków zależy od płci i wzrostu pacjenta.

- Kobiety o wzroście poniżej 173 cm spożywają dziennie zawartość 3 torebek.

- Kobiety powyżej 173 cm wzrostu i wszyscy mężczyźni spożywają dziennie zawartość 4 torebek.

- Raz dziennie zawartość jednej z torebek (produktów w proszku) można zastąpić batonem, napojem czekoladowym w kartoniku, makaronem świderki, makaronem w sosie grzybowym lub dietetycznym kotletem jarskim.

- Oprócz przewidzianych posiłków, każdego dnia należy wypić minimum 2 litry bezkalorycznych płynów takich jak woda mineralna, herbata (może być ziołowa, nie może być owocowa) bez cukru, kawa bez cukru. Można używać słodzików, do kawy można dodawać w niewielkiej ilości mleko odtłuszczone (0% tłuszczu).

- Zaleca się rozłożyć posiłki równomiernie w czasie:
do południa - I śniadanie 1/2 torebki, II śniadanie 1/2 torebki;
południe - obiad 1 cała torebka;
po południu - podwieczorek 1/2 torebki, kolacja 1/2 torebki.

- Każdy posiłek należy bezpośrednio popić przynajmniej jedną szklanką płynu bezkalorycznego.

- W razie silnego uczucia głodu możliwe jest dzielenie 1 lub 2 torebek na 2 porcje i zwiększenie liczby posiłków.

- Do każdego posiłku można dodać łyżkę otręb owsianych (w przypadku zaparć jest to konieczne).

- Każdy kęs innego pokarmu spowoduje zahamowanie procesu odchudzania i wyzwoli głód.

- Napoje alkoholowe oraz nadmierny wysiłek fizyczny są zabronione.

- Dietę Cambridge stanowiącą "jedyne źródło odżywiania" można stosować nie dłużej niż 3 tygodnie. Później należy przejść do zmodyfikowanego programu Diety Cambridge lub tradycyjnego sposobu odżywiania. Po dwóch tygodniach można powrócić do Diety Cambridge jako jedynego źródła odżywiania - diety ścisłej.

II. Dieta Cambridge jako dieta modyfikowana

Stosowana jest ZAWSZE przez dwa tygodnie po okresie "wyłącznego źródła odżywiania" jako sposób przejścia z diety ścisłej do normalnego odżywiania. Może też być stosowana od początku kuracji dla osób, u których dieta bardzo niskokaloryczna (ścisła) jest niewskazana, ale utrata wagi ciała jest konieczna.

- Dieta składa się z 2 posiłków Diety Cambridge (3 - dla kobiet powyżej 173 cm wzrostu i wszystkich mężczyzn) spożywanych na śniadanie i kolację oraz jednego posiłku własnego ze specjalnie dobranych produktów zawierających mało węglowodanów i mało tłuszczu (np. 15 dkg białego mięsa + warzywa).

- W pierwszym tygodniu stosowania diety modyfikowanej posiłek konwencjonalny białkowo-warzywny (białe mięso i warzywa) powinien mieć wartość energetyczą około 300-400 kcal, natomiast w drugim tygodniu 400-500 kcal.

- W skład posiłków powinno wchodzić mięso z bardzo małą ilością tłuszczu (indyk, kurczak, podroby, ryby, owoce morza). Mięso zawierające tłuszcz (wołowina, wieprzowina, baranina, kaczka) można jadać dwa razy w tygodniu.

- Z menu należy wykluczyć tłuste mleko, śmietanę i cukier oraz unikać:
* posiłków węglowodanowych: chleb, ziemniaki, ryż, ciasta, makaron;
* posiłków, do produkcji których stosuje się mąkę i cukier;
* owoców: banany, gruszki, winogrona, śliwki, pomarańcze;
* jarzyn: ziemniaki, pomidory, strączkowe;
* produktów nabiałowych: jogurt, sery i sosy.

- Produkty żywnościowe zawierające mało węglowodanów i mało tłuszczu:
wszystkie jarzyny (z wyjątkiem ziemniaków, pomidorów i strączkowych), kapusta biała, czerwona, liściasta, jarmuż, szpinak, selery, sałata, cebula, pasternak, marchew, papryka, pory, rzepa, kalafior, brokuły, ogórki, cukinia, zielenina (natka, koperek), świeże zioła (bazylia, kolendra, estragon).

- Przy komponowaniu posiłków konwencjonalnych bardzo pomocne są Liczniki kalorii Cambridge oraz książki "Tabele kalorii" i "Chcę schudnąć, chudnę i co dalej", które można zakupić na stronie dietacambridge.pl.
* Można jeść kaszę owsianą.
* Dozwolone przyprawy to: sól, pieprz, ocet winny.
* Dozwolone napoje to: woda mineralna, herbata (także ziołowa) , kawa (także bezkofeinowa), odtłuszczone mleko.
* Napoje alkoholowe są zabronione.

III. Dieta Cambridge jako uzupełnienie

DC jest produktem, którego celem jest nie tylko odchudzanie. Jest ona pożywieniem niskotłuszczowym, zawierającym niski poziom sodu. Trzy posiłki Diety Cambridge przyjmowane dziennie, równolegle z normalnymi posiłkami zapewniającymi odpowiednią ilość energii gwarantują dostarczenie organizmowi dziennej dawki czynników odżywczych: witamin i minerałów.

DC może być również stosowana jako pożywienie uzupełniające dla kobiet w okresie ciąży i matek karmiących, osób w okresie rekonwalescencji, osób z objawami niedożywienia, osób starszych i cierpiących na schorzenia nowotworowe, sportowców.

Źródło: dietacambridge.pl



...



...



#2
Guest_izmirka_*

Guest_izmirka_*
  • Guests
zastanawiam sie, skad sie w Polsce wzielo przekonanie, ze diete scisla Cambridge mozna stosowac maksymalnie 3 tygodnie... Mieszkam w Anglii i tu stosuje ta diete od prawie 3 miesiecy, zmieniajac czasami miedzy dieta scisla a "dieta scisla plus" (czyli 3 saszetki plus posilek 200kcal) i jakos zyje.
Na glownej stronie diety Cambridge tak jak i w handbook'u jest wyraznie napisane, ze mozna stosowac diete scisla przez max 3 miesiace, potem trzeba przejsc na conajmniej tydzien na mieszana, i znowu mozna powrocic do diety scislej, jesli ma sie wiecej kg do zrzucenia.
Moze mi ktos sensownie wyjasnic skad sie biora te roznice miedzy Polska a reszta swiata jesli chodzi o ta diete????

#3
Asiula

Asiula

    Dietowa szycha

  • Members
  • 2 100 postów
Izmirka,ja nie wiem skąd taka różnica między Polską a resztą świata.
Ja mam do Ciebie pytanie o efekty tej diety,ja się do niej zabierałam ze trzy razy ale te proszki są tak ochydne że się poddałam.
Dołączona grafika

#4
Guest_izmirka_*

Guest_izmirka_*
  • Guests
co do efektow- w 11 tygodni schudlam 26kg. poniewaz zaczynalam od b. wysokiej wagi, to musze jeszcze zrzucic 15kg.
co do proszkow- tez na poczatku ich nie znosilam, ale po 2 tygodniach doszly batony i inne fajne rzeczy, i powiem ci, ze nie jest zle. najbardziej z zup lubie pomidorowa i ziemniaczana, chociaz z tego co wiem w Polsce jej nie sprzedaja, jest natomiast zurek.
a co do shake'ow- najczesciej z nich robie budyn albo mieszam z mala iloscia kawy- wtedy sa naprawde niezle.
moja kolezanka robi diete b. podobna do cambridge- Lighter Life, zaczynala dokladnie od takiej samej wagi co ja i schudla niesamowicie. nie wiem dokladnie ile bo dlugo jej nie widzialam, ale z tego co sie domyslam to pewno juz schudla z 35-38kg (od polowy lutego).
ta dieta nie jest az tak zla, jesli wytrzyma sie te pierwsze 2 tygodnie. potem juz jest o wiele lepiej:)

#5
Guest_izmirka_*

Guest_izmirka_*
  • Guests
aha- z ta kawa to chodzilo mi, ze sie miesza z juz zrobiona czarna kawa, nie z samymi ziarnami:)

#6
Guest_finka_*

Guest_finka_*
  • Guests
Cambridge po paru miesiacach obija sie niezlym jojo, chociaz na poczatku po zakonczeniu diety, dzieki przyzwyczajeniu do malej kalorycznosci mozna jeszczw schudnac...
Niestety ja po jakims czasie wrocilam do starych nawykow zywieniowych, rozepchalam nieco zoladek. I skutek jest taki: BYLO 65kg, po Cambridge 55kg, TERAZ(po 2,5 roku) 70kg;(
Probowalam jeszcze kilka razy odchudzac sie tym sposobem, niestety nie dzialalo tak jak za pierwszym razem... Poza tym jojo pojawialo sie po paru tygodniach:(

#7
aniula86

aniula86

    Nie?mia?ek

  • Members
  • 8 postów
Dziewczyny mam pytanie. Czy stosujecie w tej diecie otręby?

#8
Paula123

Paula123

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 postów

Cambridge po paru miesiacach obija sie niezlym jojo, chociaz na poczatku po zakonczeniu diety, dzieki przyzwyczajeniu do malej kalorycznosci mozna jeszczw schudnac...
Niestety ja po jakims czasie wrocilam do starych nawykow zywieniowych, rozepchalam nieco zoladek. I skutek jest taki: BYLO 65kg, po Cambridge 55kg, TERAZ(po 2,5 roku) 70kg;(
Probowalam jeszcze kilka razy odchudzac sie tym sposobem, niestety nie dzialalo tak jak za pierwszym razem... Poza tym jojo pojawialo sie po paru tygodniach:(


nie dziwię się że przytyłaś skoro jak sama piszesz wróciłaś do starych nawyków żywieniowych, to był Twój błąd i gdyby nie on to pewnie nadal byś ważyła tyle ile po skończonej diecie. Ja już też jestem dawno po diecie i cały czas utrzymuje swoją wagę ale całkowicie zrezygnowałam z jedzenia na mieście, gotuje na parze i jem 5 małych posiłków w ciagu dnia...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych