Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opis diety dr. Haya


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
admin1413390249

admin1413390249

    Administrator

  • Administrators
  • 147 postów
Dieta Haya

Dieta Haya może być pomocna dla osób, które chciałyby przetestować własne zwyczaje żywieniowe i wyeliminować z racji pokarmowej produkty jedzone w nadmiarze. Wiele publikacji podaje, że stosowanie diety Haya jest dobrą metodą odchudzania.
Pamiętajmy jednak, że redukcja nadwagi nie zależy wyłącznie od obniżenia wartości energetycznej pożywienia w wyniku mniejszego spożycia tłuszczu lub ograniczenia posiłków do potraw, które są źródłem jednego składnika. Proces ten jest bardziej skomplikowany.

Hay uważał, że białek i węglowodanów nie powinno się spożywać razem, ponieważ białka wymagają środowiska kwasowego, węglowodany zaś zasadowego. Nie docenił on złożoności ludzkiego układu trawienia, który bez trudu zdolny jest zrealizować oba te zadania. W żołądku znajduje się kwas, który umożliwia trawienie białek, podczas gdy zasady w jelicie cienkim ułatwiają trawienie węglowodanów.

William Hay polecał ponadto, aby w diecie znalazło się 4 razy więcej tych produktów, które podnoszą zasadowość krwi (takich, jak większość warzyw i owoców oraz mleko), niż produktów wpływających na wzrost poziomu kwasowości (takich, jak wszystkie białka zwierzęce, większość orzechów, wszystkie produkty węglowodanowe i owoce cytrusowe).
Uznał on, że taki stosunek jest optymalny, ponieważ odzwierciedla proporcje kwasów i zasad w organizmie człowieka.

Dietę Haya mogą stosować ludzie z zaburzeniami systemu trawienia. Wiele osób na podstawie własnych doświadczeń twierdzi, że ta dieta, której niewątpliwym atutem jest łatwość zastosowania, może ulżyć chorym cierpiącym na owrzodzenie dwunastnicy.

Zasady diety Haya

Węglowodany nie mogą być spożywane razem z białkami i owocami kwasotwórczymi.

Podstawą diety powinny być warzywa i owoce.

Białka, węglowodany i tłuszcze należy spożywać tylko w małych ilościach, a przetwarzana i wysokooczyszczana żywność, na przykład parówki, musi być z diety wyeliminowana.

Między posiłkami skomponowanymi z różnych rodzajów produktów konieczne jest zachowanie 4-godzinnej przerwy.

Plan diety:

Zgodnie z założeniami diety Haya, organizm nie może jednocześnie trawić białka i skrobi, tak więc główne grupy produktów powinny być spożywane oddzielnie.
Produkty węglowodanowe obejmują pieczywo, makarony, ryż, produkty zbożowe, ziemniaki i cukry.
Grupa produktów zawierających białka - głównie zwierzęce - to czerwone mięso, ryby, drób i sery.
Do owoców kwasotwórczych należą grejpfruty i pomarańcze.

Śniadanie (zasadotwórcze) godzina 8.00

Dużo świeżych owoców, naturalny jogurt (około 150 g) posypany zarodkami pszennymi lub mieszanką orzechów, herbata ziołowa, sok owocowy.

Obiad (białkowy) godzina 13.00

Porcja mięsa, ryby, jaj lub sera, surówka lub warzywa gotowane (nie ziemniaki), na deser jabłko lub pomarańcza.

Kolacja (skrobiowa) godzina 18.00

Ziemniaki w mundurkach z masłem lub pełnoziarniste pieczywo z masłem, gotowane warzywa lub surówka, świeże figi ze śmietaną lub twarożek.


Źródło: zdrowie.onet.pl......


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych