Skocz do zawartości

Zdjęcie

alergia i astma idą w parze !


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
Przemko

Przemko

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 83 postów
Alergie i astma często idą w parze.

Nie wszystkie osoby chorujące na astmę mają alergię i nie wszyscy alergicy chorują na astmę. Jednak między tymi chorobami istnieje ścisły związek.

Astma, zwana również dychawicą oskrzelową, pojawia się kiedy dochodzi przewlekłego zapalenia oskrzeli. Mechanizm astmy polega na tym, że mięśnie okrężne oskrzelików kurczą się, powodując zwężenie dróg oddechowych i utrudniając przepływ powietrza. Choroba dotyka częściej chłopców niż dziewczynki i jest poważnym problemem w krajach rozwiniętych takich jak USA, Anglia, Japonia czy Australia.

Są dwa rodzaje astmy:

1. Astma oskrzelowa.
2. Astma sercowa.

Atopia
U podłoża zarówno astmy jak i alergii leży wrodzona cecha organizmu, zwana atopią. Atopia to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego, skierowana przeciwko powszechnie występującym substancjom znajdującym się w środowisku.

Czynniki ryzyka astmy alergicznej
Alergie występujące u członków rodziny oznaczają zwiększone ryzyko wystąpienia astmy. Również posiadanie pewnych rodzajów alergii, np. kataru siennego czy alergii skórnych wiąże się z większym prawdopodobieństwem rozwoju astmy w przyszłości.

Najczęściej badane alergeny to:
1. Pyłki drzew i traw (np. brzoza, topola, olcha, żyto);
2. Kurz domowy;
3. Zarodniki grzybów pleśniowych (Cladosporium, Alternaria);
4. Sierść zwierząt (kot, pies, koń, królik, chomik);
5. Pokarmy (ryż, żyto, jęczmień, pszenica, truskawki).

Anafilaksja
Napad astmy może być wywołany kontaktem z alergenem. Większość reakcji alergicznych ma charakter miejscowy i dotyczy tylko określonego narządu (nos, płuca, skóra). Jednak po kontakcie z alergenem może dojść do uogólnionej odpowiedzi organizmu, zwanej anafilaksją. Czynnikiem wyzwalającym anafilaksję mogą być np. alergeny w pokarmie (np. orzeszki ziemne), lateks lub jady owadów. Reakcja anafilaktyczna może prowadzić do wystąpienia poważnego stanu zagrażającemu życiu, zwanego wstrząsem anafilaktycznym. Objawy anafilaksji to: świąd, wymioty, biegunka, ból brzucha, obrzęk gardła powodujący trudności w połykaniu, splątanie, przyspieszenie lub spowolnienie tętna, zawroty głowy, a nawet nieprzytomność.

Osoby chorujące na astmę ze stwierdzoną alergią, powinny zwracać uwagę na wystąpienie niepokojących objawów. Jeżeli w przeszłości dochodziło do reakcji anafilaktycznej, należy nosić przy sobie przepisany lek, stosowany w razie zagrożenia życia (adrenalina).


Leczenie astmy.

1.Miód jest bardzo terapeutyczny w przypadku ataku astmy:
Słoik z miodem podstawić pod nos i wdychać jego zapach. Po kilku minutach atak powinnien ustąpić.

2. Sok z połówki cytryny pomieszany z wodą, pity między posiłkami, daje dobre rezultaty w leczeniu astmy.

3. Łyżeczkę imbiru zmieszać z łyżeczką kozieradki, zalać szklanką wrzątku, odstawić na 15 minut i przecedzić. Dodać łyżeczkę miodu i pić rano i wieczorem.

4. Jedzenie suszonych fig działa wspomagająco przy leczeniu astmy.


Leczenie alergii.


1. Szałwia lekarska.
Szałwia pobudza produkcję soków trawiennych, a zwiększona ilość soków trawiennych związana jest z lepszym i szybszym trawieniem – dlatego Szałwię lekarską zaleca się przy alergiach pokarmowych. Dodatkowo Szałwia działa również wiatropędnie oraz wpływa dodatnio na efektywniejsze przyswajanie pokarmów. Napary z tej rośliny zmniejszają problemy związane ze skurczami jelit, a co za tym idzie z kolkami jelitowymi.

2. Dziurawiec.
Wspomaga leczenie alergii ze względu na swoje właściwości dezynfekujące, przeciwkrwotoczne, bakteriobójcze. Dziurawiec jest stosowany przy problemach skórnych i z przemianą materii, stanach zapalnych gardła, a także stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Napary z Dziurawca wzmacniają układ krwionośny i działają rozkurczowo.

3. Trawa pszeniczna.
Dobrze wpływa na osobę która jest uczulona na pyłki. Dłuższe stosowanie usuwa katar, łzawienie, wysypkę.
Darmowy MiniKurs. POZNAJ 10 BŁĘDÓW PRZEZ KTÓRE CHORUJESZ.http://humanhealth.com.pl/



...



...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych