Skocz do zawartości

Zdjęcie

Trening a ciąża?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
doradca

doradca

    Administrator

  • Moderators
  • 226 postów
Czy w czasie ciąży wskazany jest ruch i aktywność fizyczna? Czy przyszła mama może trenować?

Zdaniem specjalistów może, ale powinna odpowiednio taki trening zaplanować. Brak ruchu nie jest wskazany, należy jednak uważać, by z aktywnością fizyczną w okresie ciąży nie przesadzić. Odpowiednio dobranie ćwiczenia nie mają negatywnego wpływu na zdrowie kobiety i nie mogą zaszkodzić zdrowiu ani jej, ani dziecka. Mogą za to poprawić jej samopoczucie i ułatwić powrót do poprzedniej figury już po porodzie.

Dlaczego warto trenować nawet w czasie ciąży?

Udowodniono, że ćwiczenie w czasie ciąży zmniejszają ryzyko wystąpienia zjawiska związanego z otyłością poporodową. Zaletą ćwiczeń jest to, że kobieta w czasie ciąży nie traci dotychczasowej masy mięśniowej, a to ułatwia powrót do formy już po okresie ciąży. Dodatkowo ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży bardzo dobrze wpływają na samopoczucie kobiety, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Te kobiety, które większość ciąży spędzają w pozycji siedzącej i gwałtownie ograniczają aktywność fizyczną, bardzo często tracą pewność siebie i czują się zaniedbane oraz mało atrakcyjne.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja u tych kobiet, które ćwiczą w okresie ciąży.
Aktywność fizyczna i odpowiednie ćwiczenia mogą zmniejszyć problemy związane z bólami krzyża. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Dzięki ćwiczeniom mięśnie są mocniejsze, zatem lepiej znoszą dodatkowy ciężar. Ćwiczenia pozwalają również zachować prawidłową postawę ciała, co dla wielu ciężarnych kobiet jest bardzo trudnym zadaniem. Istnieje również wiele dowodów na to, że kobiety ćwiczące w okresie ciąży łatwiej znoszą poród.

Kobiety, które chcą trenować w ciąży, powinny jednak zachować wszelkie środki ostrożności. Niezbędna jest zatem konsultacja z lekarzem. W czasie treningu należy pamiętać, by nie przesadzić z intensywnością ćwiczeń.

Sam trening powinien być spokojny i rozważny, a jego wyjątkowo ważnym elementem w czasie ciąży jest odpowiednia rozgrzewka. Dopiero po rozgrzewce można przejść do ćwiczeń siłowych. Ważne jest utrzymywanie stabilnej temperatury ciała w trakcie treningu oraz dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody.......


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych