Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak dobrze się wyspać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1
Poradnia

Poradnia

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 71 postów
Od tego, czy dobrze się wyśpimy, zależy wiele, a w pierwszej kolejności nasze samopoczucie. Ci, którym zdarzyło się spędzić całą noc na bezskutecznych próbach zaśnięcia, którzy przewracali się z boku na bok próbują zasnąć, dobrze wiedzą, jakim komfortem jest dobrze przespana noc.

Sen, zdrowy i głęboki, jest praktycznie jedynym sposobem dla naszego organizmu, by mógł on się zregenerować. Choć z bezsennością można walczyć za pomocą tabletek, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po leki powinno się sięgać w ostateczności. Zanim więc zaczniemy brać garściami leki mające zapewnić nam świetny sen, spróbujmy kilku sprawdzonych, naturalnych i o wiele zdrowszych metod.

Są to proste wskazówki, dzięki którym każdy powinien bez problemów przespać całą noc.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, co jemy na kolację i o której godzinie ją jemy. Wiele osób popełnia tu poważne błędy. Późna kawka, zbyt późna kolacja zjadana tuż przed snem lub kolacja ciężkostrawna...

Tego należy unikać. Kolacja powinna być posiłkiem lekkim, spożywanym najpóźniej na 2 godziny przed udaniem się na spoczynek. Warto również przewietrzyć sypialnię przed pójściem spać, zaś podczas zasypiania myśleć tylko o przyjemnych sprawach.



...



...



#2
meinecoon

meinecoon

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 69 postów
Kolacja nie może zawierać ciężkich i objętościowych posiłków. Należy ją zjeść co najmniej na 2 godziny przed snem. Na kolację powinnyśmy spożyć przede wszystkim produkty białkowe. Nie jest to pora na węglowodany i niepotrzebną energię, przez które ciężko nam zasnąć...bo rozpiera nas energia.
Białka zostaną spożytkowane na regenerację organizmu oraz porost włosów, paznokci, naskórka, regenerację szkliwa i kości. Ponieważ w nocy wraz z enzymem przysadki mózgowej regenerują nasze ciało.
Białko poza tym wzmaga i przyspiesza metabolizm, bo wymaga od organizmu dużego nakładu pracy na jego przetworzenie.
Kolację należy przygotować najlepiej z produktów takich jak twaróg, jajka, tuńczyk, chude wędliny, serki wiejskie.

Kolacja powinna stanowić ok. 15-25 % całodziennego zapotrzebowania energetycznego.

#3
Daria84

Daria84

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 99 postów
Ja mam kilka sprawdzonych wskazówek o tym jak się wyspać :-) wszystkie sprawdziłam na własnej skórze :D

po pierwsze: wyrzuć (koniecznie) przez okno z sypialni -> telewizor i komputer :)

po drugie: staraj się by sypialnia zawsze była dobrze wywietrzona!

po trzecie: nie można pozwalać sobie na drzemki w ciągu dnia :/ idealny jest też stały rytm życia.

i ostatnia taka moja uwaga, że najlepiej gdy przed snem wypijemy ciepłą herbatę rumiankową lub owocową a najlepsze to jest mleko :-)

#4
halinka

halinka

    Pocz?tkuj?cy odchudzacz

  • Members
  • 20 postów
Po pierwsze regularnie otwieraj okna, by dobrze przewietrzyć sypialnię.
Czytałam kiedyś o witaminie z grupy B6, która jest odpowiedzialna za produkcję melatoniny – hormonu wpływającego na jakość snu.
Magnez ma również wpływ na sen - ma naturalne działanie uspokajające. Dlatego ja przed snem zjadam dwa orzeszki włoskie lub dodaję słonecznik albo pestki dyni jako posypkę do warzyw.
Pije też - oczywiście nie w nadmiarze wodę wapniowo-magnezową - najlepsza Muszynianka :)

#5
AvetPharmaSklep

AvetPharmaSklep

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 postów
Odpowiednia dawka magnezu także jest bardzo ważna,nie zapominajmy o tym,ponieważ wpływa na nasza koncentrację. regularny sen to przede wszystkim wstawanie i chodzenie spac o tej samej godzinie,wtedy nasz organizm działa jak zegarek.

#6
meinecoon

meinecoon

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 69 postów
tak! magnez jest bardzo ważny na sen
Magnez szczególnie poleca się przyjmować w godzinach wieczornych.
polecam przed snem wypić szklankę wody wapniowo - magnezowej MUSZYNIANKI
Po pierwsze nawodnimy organizm, dodamy sobie magnezu i przez to dawka magnezu przyjęta przed nocnym spoczynkiem, ułatwić może zasypianie i poprawić jakość snu.

#7
kant1

kant1

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 postów
ja po siłowni albo po bieganiu jestem tak zmęczony że momentalnie usypiam i nie ma siły żeby mnie dobudzić przez kolejne 8 godzin. Szczerze mówiąc nie bardzo wierze w zabiegu typu akupunktura jak i akupresura;/

#8
grazka55

grazka55

    Czytelnik/podgl?dacz

  • Members
  • 4 postów
Żeby dobrze się wyspać na pewno trzeba wywietrzyć pokój, nie jeść obfitych posiłków na noc oraz kupić łóżko z wygodnym materacem :)

#9
Kasia33

Kasia33

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 44 postów
przed wieczorną toaletą wypić 2 szklanki wody a przed samym pójściem spać ciepłe mleko. Wywietrzony pokój i usypiać przed 22 najlepiej. Na mnie to działa :)

#10
Guest__*

Guest__*
  • Guests
Większość problemów ze snem wynika z ruminacji w łóżku. Tj myślenia o stresujących wydarzeniach, o przeszłości itp. Jedno badanie wykazało, że świetne wyniki ma zapisywanie na karteczce wszystkich trosk przed snem ;-)

#11
bartoszrompala

bartoszrompala

    Czytelnik/podgl?dacz

  • Members
  • 1 postów
lekka kolacja, zero negatywnych emocji, filmów, muzy przed snem a sen będzie głęboki i uzdrawiający :)

#12
Marysia Jadlik

Marysia Jadlik

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 88 postów
Żeby dobrze się wyspaci w miarę szybko zasnąć trzeba się dobrze "zmęczyć" :)

Njalepiej zrobić to aerobikiem, jazdą na rowerku, bieganiem lub pływaniem :P

Zawsze dobrze sypiam, zwłaszcza gdy dam sobie dobrze w kość ćwicząc :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych