Skocz do zawartości

Zdjęcie

4 skuteczne sposoby na uniknięcie efektu jojo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1
Wera

Wera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 postów
Udaje Ci się z trudem schudnąć tyle, ile zamierzałaś, ale po kilku miesiącach waga wraca do stanu sprzed diety? To efekt jojo, zmora wielu osób, które stosują diety odchudzające. Dobrze wiedzieć, że istnieje jednak kilka prostych kroków, które pozwalają go uniknąć!

Nie stosuj głodówek i restrykcyjnych diet


To prawda, głodówka jest skutecznym sposobem na szybką utratę wagi. Musisz jednak wiedzieć, że szybka utrata wagi podczas głodówki lub stosowania bardzo restrykcyjnej diety wiąże się głównie z utratą wody, a nie tłuszczu. Mija się więc z celem.

Co więcej, głodówki i restrykcyjne diety sprawiają, że Twój metabolizm zwalnia. Przez to trudniej jest utrzymać Ci zamierzoną wagę po ich zakończeniu - jesz mniej, niż przed rozpoczęciem diety, a mimo to tyjesz! Istnieją co prawda metody na przyspieszenie metabolizmu, ale uniwersalna rada jest jedna - nie należy się głodzić.

Szybkie efekty to coś, na czym zależy każdemu, ale podczas stosowania diety trzeba patrzeć perspektywicznie. Jak dużo czasu zajęło Ci zgromadzenie dodatkowych kilogramów? Kilka lat? Czy rozsądne jest więc próbowanie pozbycia się ich w ciągu tygodni? Twój organizm z pewnością tego nie polubi!

Nie ograniczaj się do diety


Chociaż dieta jest bardzo istotna podczas odchudzania, to należy pamiętać, że nie jest jedynym czynnikiem, wpływającym na zmianę naszej masy ciała. Co więcej, nie jest nawet najważniejsza!

Znacznie istotniejsze od diety jest pozbycie się utrwalonych nawyków, które powodują, że Twoja waga jest inna, niż byś chciała. Zwykle jest to niedostateczna ilość ruchu, jedzenie zbyt szybko i w nieodpowiednich porach. Zwracaj uwagę na te czynniki, zarówno podczas jak i po zakończeniu odchudzania, a szansa, że dopadnie Cię efekt jojo zmniejszy się do minimum!

Kontroluj wagę po zakończeniu diety

Przeprowadzone kilka lat temu przez amerykańskich naukowców badania wskazują, że najczęstszą przyczyną powrotu do dawnej wagi po zakonczeniu odchudzania jest zaprzestanie kontroli masy ciała.

Musisz pamiętać, że Twoja nadwaga lub otyłość wynika z określonych czynników. Samo schudnięcie jest zaledwie pierwszym krokiem, chociaż najtrudniejszym. Znacznie ważniejsze jest jednak utrzymanie wagi, a w tym celu należy regularnie się ważyć. Jeżeli widzisz, że waga wzrosła o ponad 5% utraconej masy ciała, powinien być to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy!

Warto dodać, że nie należy przesadzać z częstotliwością ważenia. Na Twoją masę ma wpływ wiele czynników, chociażby to, kiedy i ile płynów ostatnio wypiłaś. Dlatego ważenie raz w tygodniu uznaje się za optymalne, a wahania wagi rzędu do 0,5 kg można zaniedbać.

Unikaj powrotu do nawyków sprzed diety

To zdecydowanie najważniejszy punkt w tym zestawieniu! Nie uda Ci się utrzymać uzyskanej z takim trudem wagi, jeżeli wrócisz do nawyków sprzed diety zaraz po jej zakończeniu.

Pomyśl, jak trudno było schudnąć. Teraz jest już z górki - wystarczy utrzymać uzyskaną wagę. Ale w tym celu musisz zachować minimum motywacji i nie zniechęcać się. Znajdź coś, co Cię motywuje, zastanów się dlaczego podjęłaś się odchudzania i wracaj do tej myśli w momentach, kiedy czujesz, że Twoja motywacja słabnie. Myśl, że najtrudniejsze już za Tobą powinna dodawać Ci entuzjazmu!

Zastosuj się do tych prostych rad, a uda Ci się zachować na stałe upragnioną wagę i nie będziesz musiała ponownie przechodzić przez proces odchudzania. Powodzenia!



...



...



#2
Marysia Jadlik

Marysia Jadlik

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 88 postów
Teraz w Święta Bożego Narodzenia widziałam się z moją ciocią która zmaga się z odchudzaniem już wiele wiele lat, ma wzloty i upadki, dieta zawsze kończy się u niej efektem jo-jo nawet gdy wychodzi z diety spokojnie i równomiernie. Odchudzanie jest nie dla niej - tak twierdzi, męczą ją właśnie te efekty i każdy stracony kg wagi ciała wraca jak bumerang do niej zaraz po zakończeniu diety.

Myślę, że powyższy artykuł może jej nieco pomóc w przezwyciężeniu tego efektu jo-jo, wysłałam jej ten artykuł mailem, mam nadzieje, że jest już po lekturce i nieco rozjaśniła swoją wiedzę na temat odchudzania.

W zasadzie to nie dziwie jej się, gdyby moje odchudzanie za każdym razem kończyło się powrotem do normalnej wagi to chyba bym się poddała bo przecież nic tak nie motywuje jak widoczne nawet małe postępy. Mam nadzieję, że ludzie z nadwagą w końcu zrozumieją jak ważne jest wychodzenie z odchudzania/diety a nie tylko skupianie się żywieniu i ćwiczeniach tylko podczas diety/odchudzania.

Pozdrowionka :-)

Trzymajcie kciuki za mają ciocię, niech nauczy się odchudzania....

#3
Zuzia Więckiewicz

Zuzia Więckiewicz

    Nie?mia?ek

  • Members
  • 6 postów
Pierwszy raz w moim życiu biorę się za odchudzanie, mam 5-6 kg nadwagi i moje postanowienie noworoczne to schudnąć do odpowiedniej wagi wg BMI. Te 4 porady bardzo mi pomagą w walce z efektem jojo bo na pewno prędzej czy później mnie i tak dopadnie.

Dopiero rozgladam się po forum i będę szukała informacji na temat odpowiedniej dla mnie dla mojego stylu życia diety. Może ktos jeszcze ma jakieś ciekawe porady na uniknięcie efektu jojo? bardzo chętnie się o nich dowiem...

Pozdrawiam
Nowicjuszka Zuza.

#4
Joachim Kolar

Joachim Kolar

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 237 postów
  • LocationRzeszów

najlepsze są dobrane odpowiednie ćwiczenia i efektu jojo nie ma ;) do tego dobrze dobrana dieta i wszystko ładnie razem się skomponuje


Podjadasz w nocy? Ładka na brzuchu nie daje Ci spokoju? Sprawdź jak może pomóc Ci afrykańskie mango!Natura daje Ci siłę do walki z kilogramami. Metabolizm szybko przyśpieszy i rezultaty będą widoczne lada dzień!





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych