Ciągle niski poziom żelaza...


#1
Poradnia

Poradnia

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 71
W ostatnich latach coraz więcej osób dotyka niedobór żelaza we krwi. Odpowiada on głównie za prawidłowy poziom hemoglobiny w organizmie. Niedobór tego pierwiastka powoduje anemię, a co za tym idzie - obniżenie zdolności fizycznych i psychicznych, gorsza koncentracja, samopoczucie, bladość.

Co w takim razie należy zrobić, aby poziom żelaza był odpowiedni ? Przede wszystkim zmienić dietę. Zdecydowanie należy ograniczyć spożywanie kawy i herbaty - to one pite zbyt często wypłukują z organizmu ten cenny pierwiastek. Trzeba także zastąpić puste posiłki tymi pełnowartościowymi.

Bardzo bogate w żelazo są takie produkty jak - daktyle, sok z buraka, płatki owsiane, sok z czarnej porzeczki, suszone morele, rodzynki, a przede wszystkim mięso. Osoby, które wyeliminowały ze swojej diety pokarmy mięsne bardzo szybko pozbywają się żelaza. Odpowiedni poziom żelaza to sprawa kluczowa dla osób, które chcą oddać krew - uwaga ! jej niski poziom dyskwalifikuje w procesie rekrutacji na honorowego krwiodawcę.



...



...



#2
meinecoon

meinecoon

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 69
Kofeina zawarta w kawie działa moczopędnie, dlatego też przyczynia się do wypłukiwania z naszego organizmu witamin i składników mineralnych usuwanych z moczem. Utrudnia dostępność i wchłanianie niektórych witamin, np. witamina B1, witamina B5, witamina PP, witamina A oraz składników mineralnych, np. wapń, żelazo, magnez.

Kawa jednak jest wspaniałym przeciwutleniaczem, czyli eliminuje z naszego organizmu wolne rodniki.
Dlatego nie warto rezygnować z picia kawy. Jedynie polecam zachować przerwę - 30 minut przed lub 30 minut po posiłku.
Jeśli wypijemy kawę do posiłku, pierwsze "siusiu" jakie zrobimy, będzie zawierało, wszystko, co wyszczególniłam wyżej.

Przy niedoborze żelaza:
ryby, żółtka jaj. Zawierają one witaminę B12, która zapobiega niedokrwistości. W diecie powinny się znaleźć warzywa strączkowe, warzywa zielone, płatki owsiane, suszone owoce, kakao, nasiona dyni, zewnętrzne liście sałaty, pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze (np. pęczak), makarony razowe.

#3
leon

leon

    Nie?mia?ek

  • Members
  • 9
Miałam kiedyś niskie poziom żelaza.
Byłam wtedy po wszystkich wymyślonych przez siebie dietach. Po wynikach, jak stwierdziłam, że mam bardzo mało żelaza, poszłam do dietetyka.
Zalecił mi wtedy łączenie żelaza z witaminą c, bo żelazo wchłania się tylko przy jej udziale.
Poza tym, z tego co mi napisał żelazo dzielimy na hemowe i niehemowe.
W produktach spożywczych pochodzenia roślinnego żelazo jest w postaci trudno przyswajalnej, niehemowej i jego przyswajanie dochodzi do 5%.
Przyswajanie żelaza niehemowego poprawia się przy udziale witaminy C i białka zwierzęcego.
Na przykład przyswajanie żelaza z orzechów lub szpinaku, gdy zjadane są samodzielnie, wynosi tylko 1 do 2 procent, a w potrawach z mięsem i witaminą C może zwiększyć się nawet pięciokrotnie.
I własnie w tten sposób dietetyk kazał mi łączyć produkty

#4
Joachim Kolar

Joachim Kolar

    Zawzi?ty dietowicz

  • Members
  • 237
  • LocationRzeszów

mozesz tez pomoc sobie jakims suplementem naturalnym zelaza :)


Podjadasz w nocy? Ładka na brzuchu nie daje Ci spokoju? Sprawdź jak może pomóc Ci afrykańskie mango!Natura daje Ci siłę do walki z kilogramami. Metabolizm szybko przyśpieszy i rezultaty będą widoczne lada dzień!